Друзі, на сьогодні запланована зустріч представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) з родинами полонених евакуйованих з АзовСталі, що організована за допомогою “Об’єднання рідних зниклих безвісти НАДІЯ”.
Вчора ввечері відбулась попередня зустріч, на якій ми обговорювали питання до МКЧХ. Питань, безперечно, дуже багато. Занадто багато для єдиної зустрічі.
Зрозуміло, що кожного понад усе турбує питання “як мій син/чоловік/брат/коханий”? Як він після пережитого теракту? Але, все ж ми домовились ставити ті питання, що турбують всіх.
Питання:
1. Домовленості при евакуації військових з Азовсталі. Які саме гарантії надавав МКЧХ та ООН при евакуації з АзовСталі? Чи стосувались ці гарантії безпечного виходу військових з АзовСталі? Чи стосувались ці гарантії безпеки полонених при перебуванні в полоні? При «евакуації» військових з території АзовСталі самі хлопці казали про три місяці, а саме «від місяця до трьох, після чого їх звільнять або обміняють». Чи було це часткою домовленостей по «евакуації». Чи умови евакуації були зафіксовані на папері, чи то були домовленості «по-панятиям»? Хто був сторонами цих домовленостей? Хто гарантував дотримання цих угод?
2. Оленівка. Після теракту в Оленівці чи вимагає МКЧХ від Росії перевести полонених в небезпечне місце, якомога далі від лінії військових дій (і це стосується не тільки Оленівки, а всіх місць утримання полонених). Коли будуть офіційні списки вбитих та поранених в Оленівці? Чи ті списки, що виложили в соцмережі росіяни, вірні? Чи має змогу МКЧХ перевірити ці списки? Чи отримав МКЧХ доступ до поранених в Оленівці? Що там? Чи буде МКЧХ повідомляти родинам особисто, якщо їх полонений загинув або отримав поранення при теракті в Оленівці.
3. Підтвердження росіянами та лднрівцями того, що людина перебуває у них в полоні. Яким чином, при посередництві МКЧХ, відбувається підтвердження росіянами статусу полонених? Якщо росіяни не визнають, що людина є у них в полоні (попри докази) чи робиться повторний запит? В які саме структури РФ, ЛДНР звертається МКЧХ за підтвердженням? Які саме списки (НІБу-полонених, ГУРу-полонених, тих хто зареєструвався в самому МКЧХ) використовує для цього?
4. Відвідування полонених. Як МКЧХ встановлює місто утримання українських полонених в Росій та ЛДНР? Чи відомі МКЧХ ВСІ міста утримання полонених? Чи має МКЧХ доступ до цих місць? В тих місцях, куди МКЧХ має доступ, то як саме проходять відвідини? При відвідуванні місця утримання полонених чи має МКЧХ доступ ДО ВСІХ полонених, чи тільки до тих, кого окупанти хочуть показати? Чи може під час зустрічі представник МКЧХ «натуралізувати» полоненого, надати йому можливість заповнити картку полонених. Чи може МКЧХ після відвідин місць утримання надати (в особистій зустрічі) родині, у якої заведено в МКЧХ справу, інформацію про фізичний стан та здоров’я полоненого, якого відвідали. Якщо полоненого перевели з Оленівки в інше місце утримання, чи може МКЧХ простежити його переміщення? Хто відвідує українських полонених, що були вивезені до Росії? Чи має МКЧХ можливість навідувати їх? Чи має МКЧХ можливість передати полоненим ліки або теплі речі? Якщо полонений потребує життєве необхідних ліків, окуляри, лінзи, то чи може МКЧХ (за заявою рідних) їх передати?
5. Що робить МКЧХ для виконання Женевських Конвенцій (ЖК)? Чи має МКЧХ право контролювати дотримання ЖК сторонами військового конфлікту? Чи має МКЧХ фактичні важелі впливу на ЛДНР та Росію. У зв’язку з відбувшимся терактом, чи не вважає МКЧХ доцільним під’єднати до контролю за виконанням ЖК «четверту сторону», наприклад Туреччину, та особисто її прем’єра Ердогана (в разі їх згоди). Чи може МКЧХ контролювати умови утримання полонених, їх безпеку, завадити знущанням з них. Чи є можливість, чи ведуться переговори про те, щоб налагодити зв’язок полонених з рідними (згідно ЖК): телефонування чи листування до дому.
6. Чому під час виходу з заводу Азовсталь в перші дні не всі військові мали можливість заповнити анкету від МКЧХ? Зараз Росія відмовляється підтвердити їх знаходження в полоні, попри відео, зняте самими росіянами, що підтверджує їх потрапляння в полон до росіян. Чи може МКЧХ звернутись до росіян з окремим запитом стосовно цих військових.
7. Коли хлопці виходили з АзовСталі, то особисті речі вони передавали якійсь людині, яка повинна була передати речі родинам. Передали навіть номер телефона, за яким родинам потрібно було звертатись по речі. Але за тим номером речі отримані не були. Чи бачили представники МКЧХ кому саме передавались ці речі? Чи не було це часткою домовленостей при виході?
Саме на ці питання ми сподіваємось отримати відповіді в ході зустрічі. Сподіваємось, що ця зустріч буде корисна для родин.
Тримаймося!