Тіло розвідника 72-ї бригади ЗСУ Сергія Костакова (Маестро), якого вважали зниклим більше 6 місяців, знайшли 2 червня.

42-річний Сергій Костаков зник 22 листопада минулого року. Це сталося не на полі бою, а в прифронтовому місті на підконтрольній Україні території – у Волновасі Донецької області. На початку сьомого вечора Костаков збирався сісти в поїзд “Азов”. Але потяг на Київ пішов без нього.

Тіло виявили недалеко від залізничної станції … І, судячи зі стану останків – воїна вбили в день зникнення. Дружина Ірина не хотіла розголошувати цей факт до отримання результатів експертизи ДНК. Однак, інформація поширилася через соцмережі.

Кілька куль в голові, руки в наручниках скуті за спиною. Разом з останками виявлені документи на ім’я Сергія Костакова та документи про переведення. Напередодні (21 листопада, в п’ятницю) Маестро розпрощався з сімдесят другого бригадою, а вже в понеділок (24 листопада) мав прибути в 81-шу аеромобільну бригаду. Радіючи цьому, Костаков виклав на своїй сторінці в Фейсбук фотографію.

Цей пост став останнім на сторінці в соцмережі, де Маестро залишав багато різких висловлювань. Невідомо – виклав чи фото сам розвідник. Родичі припускають, що публікацію зробив хтось із убивць, скориставшись його пристроєм для входу в інтернет.

 Що відомо про Костакова?

Варто почати з того, хто ж такий Маестро. До початку АТО Костаков жив у Празі. Там у нього була робота і все, що потрібно для ситого, безхмарного життя. Але в березні 2014 Сергій не всидів на дивані і повернувся до Києва (звідки був родом). Він одним з перших записався добровольцем в ЗСУ.

У 2010-му Сергій був активним учасником Податкового майдану. В результаті проти нього сфабрикували безглузде звинувачення в хуліганстві, за яким Костаков провів у СІЗО 8 місяців. Звільнившись, він отримав статус політичного біженця (так і став емігрантом). За півроку на фронті Костаков встиг прославитися. Звання старший солдат не заважало йому організовувати розвідувальні операції.

Волонтери захоплювалися розвідником і музикантом Костаковим. Подарували йому скрипку (звідси й прізвисько), але грати на ній в АТО Сергію було ніколи. Товариші називали його генієм розвідки і безстрашним воїном, але заохочень Костаков не мав. Замість нагород Маестро встиг нажити чимало ворогів.

Начальство не любило Костакова “за злий язик”. Він публічно висловлював своє ставлення до всіх, кого вважав “внутрішнім ворогом” і “зрадником”. У вересні Костакову пригадали стару справу (раптом виявилося, що солдат числиться в розшуку з тих ще часів). Маестро заарештували і відправили до Маріупольського СІЗО. Вирвати його звідти вдалося завдяки громадській підтримці.

Друзі проводили пікети, вимагаючи звільнити Костакова, а йому, тим часом, намагалися нав’язати звинувачення в мародерстві і викрадення автомобіля. Однак, реально змогли “пришити” тільки обвинувачення часів Януковича. Як сказала тоді в інтерв’ю “Обозревателю” дружина розвідника – Ірина, такі люди, як Костаков, заважають владі жити красиво

. Але вийшовши на волю, Маестро і не думав зупинятися. Насамперед розвідник дав скандальне інтерв’ю, в якому заявив, що воюючих патріотів тримають на гачку, використовуючи невідповідність фактичних військових дій цивільного законодавства (АТО). Костаков попереджав, що на найпринциповіших потихеньку заводяться кримінальні справи. Розповідав, як командири підставляють чесних бійців. І погрожував: “Розберемося з російськими окупантами, а потім візьмемося за тих, хто стріляв на Майдані”.

“Вони живуть на своїй планеті Конча-Заспа, і їм абсолютно плювати на нас”, – говорив майданівець Костаков про представників вже своєї, здавалося б, “майданівської” влади. Після нашого інтерв’ю були викривальні ефіри з його участю. З усього було видно, що Маестро непохитний у своїх переконаннях. І збирається відстоювати їх до кінця.

 Що вдалося дізнатися близьким? 

Родичі та друзі Костакова півроку не припиняли пошуки. І дещо їм вдалося дізнатися. Ніч напередодні зникнення Костаков провів в готелі в Волновасі. 22 листопада в 17.00 вийшов на вокзал. Останнє повідомлення у соцмережі опублікував в 17.27. Після чого встиг на сторінці у товариша залишити пару слів в коментарі. До поїзда залишалося півгодини. Приблизно в цьому часовому відрізку виявився безповоротно вимкнений його телефон.

“Ми забили тривогу на наступний день, – розповіла двоюрідна сестра Вікторія Солодухина, – покоробило байдужість його керівництва по 72-й. Командир сказав дружині, Ірині, що Сергій вже 21 листопада відбув до Кіровограда і знаходиться на завданні. Це було явною неправдою – наказ про переведення датований 22 листопада. Потім у Фейсбуці я отримала таке повідомлення: “Я бачив, як його запихали в машину люди в камуфляжній формі”, і після цього акаунт (з якого писали) був видалений. Я прийшла до висновку, що або він вже лежить у землі (у тій же Волновасі), або його викрали, і він знаходиться в полоні “.

Близькі підняли на ноги всіх волонтерів, зверталися за інформацією про Костакова до сепаратистів і до посольства РФ. А тим часом деякі його недруги по армії поширювали чутки, що порочать Костакова. Писали, що він наламав дров, і ховається – нібито бачили Маестро то в його рідному Києві, то в підконтрольному терористам Харцизьку.

Люди з досвідом оперативної роботи знають, що вбивці і викрадачі часто практикують цей прийом: якийсь час підтримують ілюзію, що зниклий живий. Друзі пригадують, що коли з норовливим Костаковим намагалися розібратися в перший раз (за допомогою МВС), арештом розвідника займався особисто начальник міліції м Волновахи.

І, як стверджував сам Маестро, колишні співробітники спецбатальйону “Беркут”, які конвоювали його з Волновахи в Маріуполь, зізнавалися, що отримали “добро” на його ліквідацію. Нібито їм ще тоді дозволили “випадково» не довезти затриманого до місця призначення.

29 травня Вікторія Солодухина прорвалася на ефір “до Шустера” і зажадала порушити холоднокровне мовчання офіційних осіб. А через 4 дні міліція знайшла труп. У тому ефірі Вікторія сказала: “Або Сергія вбили свої, або він знаходиться в Росії”.

Сестру вражає той факт, що Костакова виявили практично відразу після гучної передачі. “Справа про зникнення безвісти варилася і варилася, – говорить двоюрідна сестра, – А як тільки цей факт набув розголосу, Сергійка знайшли (обмовлюся: якщо це, звичайно, Костаков – т. К. Ніхто не може бути впевнений в цьому до остаточної експертизи ). Не вірю в такі збіги – думаю, що вони знали де шукати. А якби не мій виступ, Серьога й далі гнив би в посадці? ..

“На думку Вікторії, таймер зворотного відліку для Маестро включився після того, як Сергій написав у себе на сторінці у Фейсбуці про машини,” віджаті “військовими керівниками. Сергій Костаков і говорив і писав про злочини у зоні АТО, звинувачував полковників і генералів, які всиділи на своїх посадах з часів Януковича. Не дивно, що правдоруба не виносити воровітое начальство.

“Ми тоді зрозуміли, що його треба рятувати і стали домагатися переведення в іншу бригаду. У 72-й Серьогу буквально зживали зі світу. Уявіть, що у нього в зоні АТО відібрали зброю – вже цим намагалися вбити! Перед переведенням він 2 тижні в Волновасі був беззбройним … роззброїти, щоб легше було розправитися … І я впевнена, що це не просто вбивство, а кара. Вважаю, що до цього причетні українські правоохоронні органи та ВСУшнікі з 72-ї бригади …

Розслідувати цей злочин має стати справою честі для міністра МВС Авакова і міністра оборони Півторака. Думаю, що Сергій серйозно зачепив когось із керівництва. Поїхав, сподіваючись на переведення. І потрапив у пастку “.

Післямова 

Деякі висловлювання Сергія Костакова в інтерв’ю, яке він дав у вересні, тепер сприймаються, як пророчі.

– Чому ви не хочете поїхати в іншу країну? Ви ж кажете, що тут вас можуть відправити до в’язниці або вбити.

– Втретє ставите це питання. Що ви мене вмовляєте? Не хочу! Я хочу жити тут. У кожного своя доля …

– Найстрашніше, якщо (виходячи з ваших слів) це можуть зробити не «ДНРовци”, а свої ж!

– Я не вважаю своїми депутатів ВР, суддів, які мене судили … Система не змінилася, просто скинули Януковича, а середня ланка – полковники, генерал-майори, вони всі при своїх посадах.

– Виходить, влада залишається антинародною, а ви (як і раніше) неугодні?

– Виходить так. Але зараз є велика підтримка людей. Тому мені вдається поки залишатися на волі і живим. Хоча не факт, що і надалі так буде.

 

АНТИКОР, Заровна Тетяна:

Залиште відповідь